זיסלה בית להורים וילדים גבעתיים - טונוס שרירים
דף הבית >> חוגים ופעילויות >> בייבי באלאנס >> מאמרים >> טונוס שרירים
 
טונוס שרירים
מהו טונוס שרירים וכיצד הוא משפיע על התינוק? 
ע"פ בייבי באלאנס- ליווי התפתחותי בשיטת קרן ארז

 
טונוס הוא המתח השרירי של שרירי הגוף. גירוי עצבי תת הכרתי מסייע לשמור על טונוס השריר כאשר טונוס שרירים תקין מסייע ליציבה.
ישנם שני מצבים אבנורמליים של טונוס שרירים- האחד נקרא "היפוטוניה" מייצג טונוס שרירים חלש, השני נקרא "היפרטוניה" מייצג טונוס שרירים מוגבר.
מידת הטונוס (המתח השרירי) תיבדק במצב של מנוחה. המתח בו מצויים השרירים יוצר בהם את המוכנות התמידית לפעולה ומאפשרת מעבר מכיווץ להרפיה בהתאם המוטורית הנדרשת. כאשר אדם סובל מטונוס שרירים חלש שריריו יהיו רפויים מידי ואינם יכולים להעניק יציבות טובה למפרקים, לעומת זאת אדם הסובל מטונוס שרירים מוגבר שריריו נוקשים מידי והדבר יפריע לתנועה חופשית של המפרקים.
ניתן להבחין בין שני סוגים של היפוטוניה בילדים:
היפוטוניה מרכזית – נגרמת בעקבות הפרעה בהעברת אותות עצביים בחוט השדרה או במוח.
היפוטוניה היקפית- נגרמת בעקבות נזק עצבי בעצבים המקשרים בין שרירי הגוף לעמוד השדרה, פגמים ברקמת השריר עצמה או בעיה בתקשורת בין שטח פני השריר וקצות העצביים.

 
היפוטוניה אצל תינוקות: כאשר נתקלים בתינוק הסובל מהיפוטוניה (מתח שרירי נמוך) נבחין שהתינוק רך וגמיש מידי. בעת שכיבה על בטנו הוא יתקשה להרים את הראש ואת החזה ובמצב אנכי הוא יתקשה להחזיק ולייצב את ראשו וגופו מול כוח הכבידה. ישנם מקרים בהם החולשה השרירית הזו תבוא לידי ביטוי ביכולות היניקה של התינוק וביכולות שלו להפיק צלילי קול, זאת אומרת שנצפה לראות תינוק אשר מתקשה לינוק, ירייר ויבכה בקול חלש.
במצב של היפוטוניה גם הרצועות שמחברות בין המפרקים ברוב המקרים יהיו ארוכות מידי מה שיוצר עוד קושי בייצוב המפרקים ונדרש מרמץ שרירי נוסף בבואו של התינוק להתמודד עם כוח הכבידה. באופן כללי נאפיין ילדים בעלי טונוס שרירים נמוך כ"ילדי מרגרינה". ילד בן שלושה חודשים אשר עדיין מתקשה לשכב על הבטן ולהרים את ראשו נחשוד כי ישנה שם בעיה היושבת על טונוס שרירים נמוך.
על מנת להפעיל תינוק עם טונוס שרירים נמוך עלינו ליצור מצבים אשר יעודדו אותו לתנועה ולהתמודדות עם כוח הכבידה, ככול שהילד יתנועע יותר ונצליח להניע אותו לפעולה כך ילכו שריריו ויתחזקו והדבר כמובן ישפיע על הפקת הצלילים ונראה תינוק חיוני יותר. עבודה עקבית עם התינוק תביא למיצוי מרבי של יכולות התנועה של התינוק.
 
היפרטוניה אצל תינוקות: המונח היפרטוניה מתאר מצב בו מתח השריר גבוה מהרגיל. תינוק שאובחן כתינוק היפרטוני תקשה לווסת את כוחו ויעשה שימוש לא מבוקר ולא מתוכנן, זאת אומרת יפעיל כוח מיותר. בשלבי הינקות, תינוק היפרטוני ירגיש לנו נוקשה וסביר מאוד שיתקשה בתנועות שדורשות רוטציה והפרדה כמו למשל התהפכות. תבנית התנועה של תינוק היפרטוני תהיה בדרך כלל אקסטנסורית ( ידגים נטייה להפעלת יתר של השרירים הזוקפים\ אחוריים). כחלק מהביטויים של תבנית כזו, נראה בדרך כלל הפעלה חזקה של חגורת הכתפיים שמפנה את הזרועות לצדדים וגם "זריקת" גוף לאחור במנחים שונים. תינוק היפרטוני – השכיבה על הבטן עשויה להיות המועדפת עליו לעומת שכיבה על הגב, הוא עשוי להתקשות בתנוחות המערבות ערסול. בשכיבה על הגב נבחין בדרך כלל בקושי להתעגל ע"י הרמת הרגליים אל הידיים בגיל המועד, או במעבר קו אמצע הגוף עם הידיים.
מכיוון שיש קשר בין המערכות הפיזיולוגיות לבין המערכות המנטליות כאשר ניתקל בתינוק היפרטוני בדרך כלל נראה תינוק דרוך רגשית הנוטה לבכי ותסכול אשר יתעייף מפעילות לא מבוקרת בעקבות הפעלת יתר של כוח גם בפעולות הנחשבות פשוטות. במצב של היפרטוניה יקשה על התינוק ליצור את ההפרדות הנדרשות לתנועה חופשית וקלה. האגן והחזה ינועו כיחידה אחת ולא תהיה הרכות והגמישות האופייניים לתנועה שהיא יעילה ונוחה. תינוק עלול להדגים קושי בתנועות פיתול וכפיפות צדיות וחזיתיות וההתמודדות מול כוח הכבידה תהיה מסורבלת ונוקשה.
על מנת לעודד תינוק היפרטוני להפעלה יעילה של ויסות השריר עלינו לעודד אותו לתנועות שיש בהן פיתולים וכפיפות צדיות חזרתיות לדוגמא :
שהוא שוכב על בטנו נעודד אותו לזחילת ציר, כשהוא נשען על יד אחת נעודד אותו בעזרת צעצוע להושיט את ידו השנייה מעלה.
כשהתינוק שוכב על גבו, נקרב את רגליו אל בטנו כשברכיו כפופות.
טפיחות ומגע עמוק יעזרו בהורדת רמת הטונוס, כך שתתאפשר לו תנועה חופשית יותר ונוחה.

 
נערך ע"י מורן נבו

© כל הזכויות שמורות לקרן ארז, בייבי באלאנס- ליווי התפתחותי בשיטת קרן ארז, זיסל'ה- בית להורים וילדים 

קצת עלינו

 
זיסל'ה הוא מרכז להורים וילדים בגבעתיים,
שהחל את דרכו כחנות קטנה עם כמה חוגים, והתפתח למקום שמהווה ממש כמו בית שני עבור אימהות וילדים רבים. אנו מציעים מגוון פעילויות בתחום התפתחות תינוקות וילדים, בסטודיו חדיש ומרווח ובקבוצות אינטימיות. בחנות המטריפה שלנו ניתן למצוא מוצרים יחודיים לתינוקות ולילדים - צעצועים ומשחקים שלא רואים בכל מקום ובגדים יפיפיים המתחדשים ומתחלפים מדי יום.

ניווט באתר

 


צרו קשר

 
you tube
פייסבוק
03-6706767
zicaletoys@walla.co.il

צה"ל 42 גבעתיים

 
לייבסיטי - בניית אתרים